Синоніми: каустична сода, каустик, їдкий натр, їдкий луг. Найпоширеніший луг, хімічна формула NaOH.
Хімічні властивості: безбарвні кристали. Гігроскопічний, легко і з сильним розігріванням розчиняється у воді. Застосовують у хімічній, текстильній, миловарній і багатьох інших галузях промисловості. На шкірі людини викликає сильні опіки, особливо небезпечно потрапляння в очі.
Опис: гідроокис натрію отримують електролізом розчинів Галіта (кам'яна сіль NaCl) з одночасним отриманням водню і хлору:
2NaCl + 2H2О = H2↑ + Cl2↑ + 2NaOH
Свою назву «їдкий луг» отримала з-за властивості роз'їдати шкіру, папір, та інші органічні речовини, викликаючи сильні опіки. До XVII століття, лугом (фр. alkali) називали також карбонати натрію і калію. У 1736 французький учений А. Л. Дюамель дю Монсо вперше розрізнив ці речовини: гідроксид натрію стали називати каустичною содою, карбонат натрію - кальцинованою содою (по рослині Salsola Soda, із золи якої її видобували), а карбонат калію - поташем. В даний час содою прийнято називати натрієві солі вугільної кислоти. В англійській і французькій мовах слово sodium означає натрій, potassium - калій.
Рекомендована концентрація: у миловарінні визначається згідно миловарного калькулятора, виходячи з типу необхідного мила, властивостей і кількості омиляємих жирів.
|